1946 Ankara’nın düşlerinden birini gerçekleştirdiği yıl oldu. Cumhuriyetin büyük emeklerle kurduğu fakülteler bir çatı altında toplanacaktı.
Meclis 13 Haziran 1946 günü Ankara Üniversitesi’nin Kanunu’nu kabul etti. Atatürk, “Cumhuriyeti anlayacak, anlatacak genç nesiller yetişmeli” diyordu. O genç nesiller yetişti, yetişiyor. Ankara Üniversitesi, Ankara’nın ortasında artık koca bir çınar. Kökleri derinlere, çok derinlere uzanır; Cumhuriyetin köklerine sarmalanır.”
Ankara Üniversitesi; yaklaşık 4.000 öğretim elemanı, 70.000’e yakın; ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencisi ile başta Ankara merkezli 15 Büyük Yerleşke içinde eğitim vermeyi sürdürmektedir. Çevre ilçeler Ayaş, Beypazarı, Elmadağ, Haymana, Kalecik, Kızılcahamam, Nallıhan’da bulunan Meslek Yüksekokulları ile 7 İlçe Yerleşkesinden ve diğer birimleriyle birlikte toplamda 36 Yerleşkeden oluşan üniversitemiz 18 Fakülte, 14 Enstitü, 10 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı, 1 Yabancı Diller Yüksekokulu, 49 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Türkiye’nin en büyük ve önde gelen üniversitelerinden biridir.
Beşevler 10.Yıl Yerleşkesi
Beşevler Diş Hekimliği Yerleşkesi
Beşevler İlahiyat Yerleşkesi
Cebeci Yerleşkesi
Cebeci 30.Yıl Yerleşkesi
Cebeci Tıp Yerleşkesi
Gümüşdere 60.Yıl Yerleşkesi
Gümüşdere Ziraat Yerleşkesi
Dışkapı Yerleşkesi
Gölbaşı 50.Yıl Yerleşkesi
Keçiören Yerleşkesi
Sıhhiye Dil ve Tarih-Coğrafya Yerleşkesi
Demirlibahçe Sağlık Bilimleri Yerleşkesi
Sıhhiye Tıp Yerleşkesi
Cevizlidere Kök Hücre Yerleşkesi