Spor
Üniversitemiz öğrencilerinin bedensel, ruhsal ve zihinsel bakımdan dengeli ve sağlıklı gelişimlerinin yanı sıra, sosyalleşmelerine de katkıda bulunmak amacı ile Üniversitemizde spor faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı bir kapalı olimpik yüzme havuzu, beş spor salonu, 3 açık 1 kapalı tenis kortu, dört egzersiz salonu ve öğrencilerimizin yaz – kış sporları yapmaları için Ilgaz ÖRSEM, Manavgat ÖRSEMve Elmadağ ÖRSEM (Öğrenci Rehabilitasyon ve Spor Eğitim Merkezi) bulunmaktadır. Ayrıca Üniversitemiz Fakülte ve Yüksekokullarında açık futbol, voleybol ve basketbol sahaları ile tenis kortları bulunmaktadır.
Her yıl düzenlenen “Ankara Üniversitesi Geleneksel Spor Oyunları”, yaklaşık 2.500 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Atletizm, badminton, basketbol, futbol, güreş, hentbol, masa tenisi, voleybol, tenis ve yüzme müsabakalarının yanı sıra Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından Gençlik Haftası gibi farklı ve önemli günler adına düzenlenen organizasyonlar kapsamında Oryantiring, ve Salon Futbolu dallarında yapılan yarışmalarla, öğrencilerin kaynaşmaları ve dostluklarını pekiştirmeleri sağlanmakta, böylece “Ankara Üniversiteli” olma ruhuna sportif faaliyetlerle ulaşılmaya çalışılmaktadır.
Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu
Ankara üniversitesi Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu, Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) standartlarına uygun 50 metre boyunda, 26 metre eninde, 2,25 metre sabit derinlikte ve 10 kulvarlıdır. Bu boyutlarda, Türkiye’nin en büyük kapalı olimpik yüzme havuzlarından biridir.
Yılın 12 ayında haftanın 5 günü sabah 06.30 akşam 21.20 sadece Pazar günleri sabah 06.30 akşam 19.20 saatleri arasında hizmet veren tesisimizde havuz, sauna, egzersiz salonu, pilates ve step-aerobik stüdyoları, kafeterya ve güneşlenme terası bulunmaktadır. Egzersiz salonunda koşu bandı, yatay-dikey ve eliptik bisikletler ve kuvvet makineleri yer almaktadır. Ayrıca, Ankara Üniversitesi logolu ürünlerin satıldığı bir ürün satış mağazası bulunmaktadır. Bunların dışında Üniversitemiz Tandoğan ve Gölbaşı Yerleşkelerinde kullanılmak üzere bisikletler kiralanmaktadır. Üniversitemizin Manavgat, Ilgaz ve Elmadağ bulunan tesislerinde öğrenciler için gerçekleştirilen kampların kayıtları da Ankara Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Öğrenci Kampları Bürosundan veya belirlenen günlerde en yakın spor tesisinden yapılabilmektedir.
Tesisimizde ayrıca, Ankara Üniversitesi mensupları ve dışarıdan gelen kullanıcılar için yetişkin ve 6/14 yaş çocuk yüzme kursları, step-aerobik ve pilates eğitimi verilmektedir.
Web Adresi : http://sks.ankara.edu.tr/spor/