Sosyal ve Kültürel Olanaklar

Öğrencilerimizin, Üniversitede ders dışında geçirdikleri süreyi en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak, izleyici olmaktan çok doğrudan katılmalarına katkıda bulunmak, kültürel ve sanatsal değerlerimizi gelecek kuşaklara taşımak amacıyla SKSDB aracılığı ile her öğretim döneminde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu amaçla Türk Sanat Müziği, Salon Dansları, Halk Dansları, Enstrüman (gitar, bağlama, ney, vurmalı çalgılar), Diksiyon, Drama, Tiyatro, Beden ve Zihin Dili, Fotoğrafçılık, Resim, Ebru, Minyatür, Seramik ve Satranç vb. kursları açılmaktadır.

Eylül ayında belirlenen kursların duyuruları tüm fakülte ve yüksekokullara gönderilmekle, öğrencilerin kayıtları alındıktan sonra Kasım ayından itibaren çalışmalara başlanmaktadır. Kasım ayında başlayan kurslarımız Haziran ayında sona ermektedir. Öğrencilerimiz çalışmalarını, Ankara Üniversitesi Kültür Haftası, Bahar Şenliği, Gençlik Haftası gibi önemli etkinliklerde ve diğer Üniversitelerin şenliklerinde sergilemektedir.

Üniversitemizde değişik müzik dallarında korolar bulunmaktadır. Bu koro çalışmaları, alanlarında tanınmış sanatçılar tarafından yürütülmektedir. Hemen her birimde bulunan öğrenci müzik toplulukları üniversite yaşamına canlılık katmaktadır.

Üniversitede modern dans, halk dansları, drama gösteri toplulukları bulunmaktadır. Bu topluluklar, yurt içi ve yurt dışında çeşitli yarışma ve gösterilere katılmaktadır. Pek çok fakültede tiyatro çalışmaları yürütülmekte, her yıl birçok oyun sergilenmektedir. Resim ve fotoğrafçılık gibi sanatın çeşitli dallarında çalışma yapmak isteyen öğrencilere de olanak sağlanmaktadır.

Ankara Üniversitesi bünyesinde bir Konservatuvar ve Tiyatro Bölümü bulunmaktadır. Konservatuvar öğretim üyelerinden kurulu Ankara Üniversitesi Solistleri Oda Müziği Topluluğu, yurt içi ve yurt dışı faaliyetleriyle ülkemiz sanat hayatına önemli katkılarda bulunmaktadır.

spor2 copy
 Spor

Üniversitemiz öğrencilerinin bedensel, ruhsal ve zihinsel bakımdan dengeli ve sağlıklı gelişimlerinin yanı sıra, sosyalleşmelerine de katkıda bulunmak amacı ile Üniversitemizde spor faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı bir kapalı olimpik yüzme havuzu, beş spor salonu, üç egzersiz salonu ve öğrencilerimizin yaz aylarında spor yapmaları için Manavgat-ÖRSEM (Öğrenci Rehabilitasyon ve Spor Eğitim Merkezi) tesislerinde Doğa Sporları kampı bulunmaktadır. Ayrıca Üniversitemiz fakülte ve yüksekokullarında futbol, voleybol ve basketbol sahaları ile tenis kortları bulunmaktadır.
Her yıl düzenlenen “Ankara Üniversitesi Geleneksel Spor Senliği” yaklaşık 2500 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Atletizm, Badminton, Basketbol, Futbol, Güreş Hentbol, Masa Tenisi, Voleybol, Tenis ve Yüzme dallarında yapılan yarışmalarla, öğrencilerin kaynaşmaları ve dostluklarını pekiştirmeleri sağlanmakta, böylece Ankara Üniversiteli olma ruhuna sportif faaliyetlerle ulaşılmaya çalışılmaktadır.

havuz copy

Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu

Ankara Üniversitesi Kapalı Yüzme Havuzu, Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) standartlarına uygun 50 metre boyunda, 26 metre eninde 2,5 metre sabit derinlikte ve 10 kulvarlıdır. Bu boyutlarla, Türkiye’nin en büyük kapalı olimpik yüzme havuzudur.
Yılın 12 ayında haftanın 7 günü sabah 06.30 akşam 21.20 saatleri arasında hizmet veren tesisimizde havuz, sauna, egzersiz salonu, spinning, pilates ve step- aerobik stüdyoları, kafeterya, güneşlenme terası bulunmaktadır. Egzersiz salonunda koşu bandı, yatay-dikey ve eliptik bisikletler ve kuvvet makineleri yer almaktadır. Ayrıca, Ankara Üniversitesi logolu ürünlerin satıldığı bir ürün satış mağazası bulunmaktadır. Bunların dışında Üniversitemiz Tandogan yerleşkesinde kullanılmak üzere bisikletler kiralanmaktadır. Üniversitemizin Manavgat Çolaklı ve İlgaz’da bulunan tesislerinin kamp kayıtları da Ankara Üniversitesi Olimpik Yüzme Havuzunda açılan ÖRSEM bürosunda yapılabilmektedir.

Tesisimizde çalışan personel, deneyimli elamanlardan oluşmaktadır. Cankurtaranlarımız ve resepsiyon görevlilerimiz, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Halkla İlişkiler eğitimi almış elemanlardan oluşmaktadır. Daha önce farklı havuzlarda görev yapmış olan teknik ekibimiz de 24 saat boyunca havuzun bakımını ve teknik güvenliğini sağlamaktadır.

Tesisimizde ayrıca, Ankara Üniversitesi mensupları ve dışarıdan gelen kullanıcılar için yetişkin ve 6/14 yaş çocuk yüzme kursları, aqua-fit, spining, step- aerobik,yoga, pilates ve streching eğitimi verilmektedir.

tomer13 copy

TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi)

Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1984 yılında yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla kurulmuş bir uygulama ve araştırma merkezidir. 1989 yılından itibaren İngilizce, Fransızca ve Almanca öğretimine başlayan TÖMER’de bugün Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Rusça, Japonca, Çağdaş Yunanca, Bulgarca, Boşnakça, Sırpça, Hırvatça, Çince, Arapça, Lehçe, Korece, Farsça, Osmanlıca dilleri öğretilmektedir.

TÖMER’in Türkiye genelinde 7 ilde 1 merkez ve 10 şubesi bulunmaktadır. Bütün merkez ve şubelerinde yaklaşık 500’e yakın akademik ve idari personel istihdam edilmektedir.

TÖMER’de dil öğretimi Ortak Avrupa Metni’nde belirtilen ölçütlere uygun olarak yapılmaktadır. Öğretim dört temel dil becerisi olan okuma, dinleme, konuşma ve yazmanın eşit ağırlıklı olarak geliştirilmesine dayalıdır. Merkezimize her yıl yaklaşık elli binden fazla öğrenci dil öğrenmek için gelmektedir.

TÖMER Türkçe kurslarında, “Hitit Yabancılar İçin Türkçe Öğretim” ders kitaplarını kullanmaktadır. Diğer kurslarda kullanılmak üzere her dil için ayrı ayrı yardımcı materyaller geliştirmiştir.

Bu materyaller öğrencilerin daha çok dilbilgisine yönelik becerilerini pekiştirmek üzere hazırlanmıştır. Kurları başarıyla bitiren kursiyerlerine sertifika, diploma ve Dil Pasaportu verme yetkisine sahiptir.

Ulusal projelerin en önemlilerinden biri 2006 Avrupa Dil Ödülü kazanan Uzaktan Türkçe Sınavı UTS’dir. UTS, Türkçe’yi yabancı dil olarak öğrenen bireylerin dil becerilerini internet üzerinden ölçen bir düzey belirleme ve sertifikalandırma sınavıdır.
TÖMER 2013 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından Ankara Üniversitesi’ne ait tescilli bir marka haline gelmiştir.
Merkezimiz, Türkçe’yi ve yabancı dilleri en iyi biçimde öğretmek amacıyla, araştırma, uygulama ve yayın alanındaki çalışmalarını çağın gereklerine uygun olarak sürdürmektedir.

Tel: 0312 600 01 27 – 28 • Faks: 0312 600 01 31
E-posta: tomer@ankara.edu.tr
Adres: Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi
Ord. Prof. Şevket Aziz Kansu Binası 4. Kat

yerleşkeler copy

Yerleşkeler

Ankara Üniversitesi, 25 değişik yerleşkede faaliyetlerini yürüten bir kent üniversitesidir. Ankara dışında Ayaş, Beypazarı, Elmadağ, Kalecik, Kızılcahamam, Haymana, Nallıhan ve Gölbaşı ilçelerinde de yerleşkeleri bulunmaktadır.
Ayrıca Veteriner Fakültesi’nin Kazan’da, Ziraat Fakültesi’nin Haymana ve Ayaş’ta araştırma ve uygulama çiftlikleri, Kalecik’te bağcılık araştırma ve uygulama istasyonu, Eskişehir Çifteler’de tatlı su balıkçılığı araştırma ve uygulama istasyonu, Gemlik’te zeytincilik araştırma ve uygulama istasyonu bulunmaktadır. Bunların dışında Ilgaz Dağı Kayak Merkezinde; Antalya/Manavgat-Çolaklı Mevkii’nde, Gölbaşı ve Elmadağ’da eğitim, sosyal ve spor tesisleri bulunmaktadır.
Ilgaz ve Manavgattaki tesislerimiz… 
[nggallery id=23]