İletişim Fakültesi, 1965 yılında UNESCO’nun ve Gazeteciler Cemiyetinin katkılarıyla Basın Yayın Yüksek Okulu olarak kurulmuştur. Türkiye’de basın yayın alanında dört yıllık eğitim veren üniversite düzeyindeki ilk kurum olan bu okul, 1992 yılında İletişim Fakültesine dönüştürülmüştür.
Türkiye’de iletişimle ilgili akademik çalışmalara her dönemde öncülük eden Fakülte, medya kuruluşlarına kazandırdığı mezunlarının yanı sıra yürüttüğü yüksek lisans ve doktora programlarıyla diğer iletişim fakültelerinin öğretim elemanı ihtiyacını da karşılamaktadır.
Fakültede uygulamalı dersler için çeşitli atölye ve stüdyolar kurulmuştur. Radyo stüdyosu, kısa film ve belgesel atölyesi, fotoğraf atölyesi ve reklam atölyesinin yanı sıra iki sinema salonu ve bilgisayar laboratuvarı bunların arasında sayılabilir. Ayrıca, “Görünüm” öğrenci gazetesi ve “Ankara Üniversitesi Radyosu FM91”radyo istasyonu gibi uygulama olanakları da bulunmaktadır.
Bölümler: Gazetecilik; Halkla İlişkiler ve Tanıtım; Radyo,Televizyon ve Sinema.
Gazetecilik Bölümü ile Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünde yabancı dil hazırlık sınıfı zorunlu iken Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünde isteğe bağlıdır.
Adres: AÜ Cebeci Kampüsü Cemal Gürsel Cad. Cebeci / ANKARA
Tel: 0312 319 7714 • Faks: 0312 362 27 17 • E-posta: ilef@ankara.edu.tr
Web Adresi : http://www.ilef.ankara.edu.tr/
[nggallery id=8]