Tömer

TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi)

Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1984 yılında yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla kurulmuş bir uygulama ve araştırma merkezidir. 1989 yılından itibaren İngilizce, Fransızca ve Almanca öğretimine başlayan TÖMER’de bugün Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Rusça, Japonca, Çağdaş Yunanca, Bulgarca, Boşnakça, Sırpça, Hırvatça, Çince, Arapça, Lehçe, Korece, Farsça, Osmanlıca dilleri öğretilmektedir.

TÖMER’in Türkiye genelinde 7 ilde 1 merkez ve 10 şubesi bulunmaktadır. Bütün merkez ve şubelerinde yaklaşık 500’e yakın akademik ve idari personel istihdam edilmektedir.

TÖMER’de dil öğretimi Ortak Avrupa Metni’nde belirtilen ölçütlere uygun olarak yapılmaktadır. Öğretim dört temel dil becerisi olan okuma, dinleme, konuşma ve yazmanın eşit ağırlıklı olarak geliştirilmesine dayalıdır. Merkezimize her yıl yaklaşık elli binden fazla öğrenci dil öğrenmek için gelmektedir.

TÖMER Türkçe kurslarında, “Hitit Yabancılar İçin Türkçe Öğretim” ders kitaplarını kullanmaktadır. Diğer kurslarda kullanılmak üzere her dil için ayrı ayrı yardımcı materyaller geliştirmiştir.

Bu materyaller öğrencilerin daha çok dilbilgisine yönelik becerilerini pekiştirmek üzere hazırlanmıştır. Kurları başarıyla bitiren kursiyerlerine sertifika, diploma ve Dil Pasaportu verme yetkisine sahiptir.

Ulusal projelerin en önemlilerinden biri 2006 Avrupa Dil Ödülü kazanan Uzaktan Türkçe Sınavı UTS’dir. UTS, Türkçe’yi yabancı dil olarak öğrenen bireylerin dil becerilerini internet üzerinden ölçen bir düzey belirleme ve sertifikalandırma sınavıdır.

TÖMER 2013 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından Ankara Üniversitesi’ne ait tescilli bir marka haline gelmiştir.

Merkezimiz, Türkçe’yi ve yabancı dilleri en iyi biçimde öğretmek amacıyla, araştırma, uygulama ve yayın alanındaki çalışmalarını çağın gereklerine uygun olarak sürdürmektedir.

Tel: 0312 600 01 27 – 28 • Faks: 0312 600 01 31

E-posta: tomer@ankara.edu.tr

Adres: Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi

Ord. Prof. Şevket Aziz Kansu Binası 4. Kat