Tömer

TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi)

Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi TÖMER, 1984 yılında yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla kurulmuş bir uygulama ve araştırma merkezidir. 1989 yılından itibaren İngilizce, Fransızca ve Almanca öğretimine de başlayan TÖMER’de, bugün Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Bulgarca, Çince, Arapça, Korece, Farsça olmak üzere yaklaşık 15 dil öğretilmektedir.

TÖMER’in Türkiye genelinde 5 ilde 8 şubesi bulunmaktadır. TÖMER’in merkez ve şubelerinde yaklaşık 300’e yakın akademik ve idari personel görev yapmaktadır. TÖMER, yabancılara Türkçeyi öğretmek amacıyla kurulmuş ilk resmi kurumdur. Ayrıca TÖMER, Avrupa Konseyi tarafından 2004 yılında yetişkinlere yönelik Avrupa Dil Pasaportu verme yetkisi alan Türkiye’deki ilk ve tek kurum olmuştur. TÖMER’in adı, 2013 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından Ankara Üniversitesi’ne ait tescilli bir marka haline gelmiştir.

TÖMER’de dil öğretimi, Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni’nde belirtilen ölçütlere uygun olarak yapılmaktadır. Her yıl, 50 binden fazla öğrencinin dil öğrendiği TÖMER’de öğretim, okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinin eşit şekilde geliştirilmesine yönelik olarak yapılmaktadır.

TÖMER, Türkçe kurslarında kendi yayını olan “Yeni HİTİT Yabancılar İçin Türkçe Ders Kitabı”nı kullanmaktadır. Diğer dil kurslarında ise, ders kitaplarının yanında her kur için TÖMER tarafından hazırlanan ek alıştırma kitapları ile çeşitli güncel eğitim malzemeleri kullanılmaktadır.

Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni’nde yer alan A1, A2, B1, B2 ve C1 seviyelerindeki kursları bitiren kursiyerler sertifika veya diploma almaya hak kazanırlar. Arzu eden kursiyerler için C2 düzeyinde de kurslar açılmaktadır. Genel amaçlı kursların yanında başta İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere TOEFL, YDS, Çeviri gibi özel amaçlı kurslar da açılmaktadır. Ayrıca yetişkinler için açılan kurslarla birlikte, başta İngilizce olmak üzere birçok dilde çocuklara yönelik kurslar da açılmaktadır.

Dışarıdan başvurarak diploma veya sertifika almak isteyenler, TÖMER tarafından yapılan kağıt tabanlı YADİS veya internet üzerinden yapılan e-YADİS sınavına girerek dil düzeylerini belgelendirebilirler.

TÖMER, Türkçe ve yabancı dilleri en iyi biçimde öğretmek amacıyla, araştırma, uygulama ve yayın alanındaki çalışmalarını çağın gereklerine uygun olarak sürdürmektedir.

Tel: 0 312 600 01 27 – 28

Faks: 0 312 600 01 31

E-posta: tomer@ankara.edu.tr

Adres: Ankara Üniversitesi Tandoğan Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Ord. Prof. Dr. Şevket Aziz Kansu Binası 4. Kat